Kunsttryk af malerier
Friedrich von Amerling

Dyk ned i den raffinerede verden af den østrigske romantiske portrætkunst med kunsttryk af Friedrich von Amerling. Giv dine vægge lys og elegance fra det 19. århundrede med nøje reproducerede værker som plakater eller lærreder, perfekte til en klassisk og varm indretning.

121 værker
Portrait af en ung pige (Case Conflict) - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en ung pige (Case Conflict) - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en ung kvinde - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en ung kvinde - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en pige med et rødt bånd og et gult tørklæde - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en pige med et rødt bånd og et gult tørklæde - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en pige - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en pige - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en dame med harpe - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en dame med harpe - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en dame - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en dame - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en romersk bonde - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en romersk bonde - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en ældre mand - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en ældre mand - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Portrait af en orientalsk mand i profil en tyrker - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Portrait af en orientalsk mand i profil en tyrker - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Landskab af det ideelle græske - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Landskab af det ideelle græske - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Landskab med måne Walpurgisnacht - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Landskab med måne Walpurgisnacht - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Landskab af bjerg - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Landskab af bjerg - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Landskab ideelt - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Landskab ideelt - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Mor italiensk med barn - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Mor italiensk med barn - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Marie Paterno née Nemetschke plus tard Amerling ou Hoyos 4. ægtefælle af kunstneren - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Marie Paterno née Nemetschke plus tard Amerling ou Hoyos 4. ægtefælle af kunstneren - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Marie Freiin Vesque de Puettlingen - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Marie Freiin Vesque de Puettlingen - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Marie Baumann a épousé Loewe - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Marie Baumann a épousé Loewe - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Luise Pfeiffer Nathusius - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Luise Pfeiffer Nathusius - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Ludmilla Amerling, kunstnerens datter som barn - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Ludmilla Amerling, kunstnerens datter som barn - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
De tre mest lækre ting - Friedrich von Amerling — vægpræsentation af kunstværket
Reproduktion af maleriet De tre mest lækre ting - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Le skulptør Pompeo Marchesi - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Le skulptør Pompeo Marchesi - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Le professor Dr Ignaz Rudolf Bischoff von Altenstern dictant à son épouse Johanna - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Le professor Dr Ignaz Rudolf Bischoff von Altenstern dictant à son épouse Johanna - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
maleren Théodore Alconire - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet af maleren Théodore Alconire - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Le maler Thomas Ender - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Le maler Thomas Ender - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Le maler Robert Theer - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Le maler Robert Theer - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
landskabsmaler Ignaz Raffalt i rollen som Falstaff - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet af landskabsmaler Ignaz Raffalt i rollen som Falstaff - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
maleren Karl von Pausinger - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet af maleren Karl von Pausinger - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Le maler Josef Kriehuber - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Le maler Josef Kriehuber - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
maleren Johann Nepomuk Schödlberger - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet af maleren Johann Nepomuk Schödlberger - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr
Le maler Friedrich Gauermann - Friedrich von Amerling — indrammet kunstværk på væggen
Reproduktion af maleriet Le maler Friedrich Gauermann - Friedrich von Amerling
Fra og med 184,00 kr

Friedrich von Amerling, portrætmaler i det wienske Biedermeier

Friedrich von Amerling (1803-1887) var en østrigsk maler, der især forbindes med portrætkunsten i det XIXe århundrede og Biedermeier-perioden. Han blev født og døde i Wien og portrætterede medlemmer af kejserfamilien, aristokratiet og borgerskabet samt kunstnere, nære relationer og anonyme modeller.

Belvederes online-katalog raisonné registrerer over tusind malerier. Det skelner blandt andet mellem portrætter af kvinder, mænd, børn og familier, selvportrætter, kunstnerportrætter, genrebilleder, historiske motiver og landskaber. Denne kollektion giver mulighed for at udforske flere af disse grupper.

Det wienske portræt i 1830'erne

Belvedere placerer Amerlings store periode i 1830'erne, det årti hvor han udviklede en meget eftertragtet portrætform i Wien. Ansigtet er gengivet præcist, mens tekstiler, smykker, uniformer og accessories fortæller om modellens sociale position og personlighed.

Sammenlign Portræt af en dame, Ukendt mand, Grevinde Julie von Woyna og Portræt af en ældre mand: beskæring, baggrund og påklædning ændrer hver figurs fremtoning.

Kejserlige portrætter og officielle personer

Amerling modtog bestillinger fra det høje aristokrati og kejserhuset. Uniformer, ordener og repræsentative positurer spiller en vigtig rolle, uden at arbejdet med blikke og hudtoner forsvinder.

Den unge kejser Franz Joseph I i husaruniform, Kejser Franz I af Østrig, Kejser Ferdinand I af Østrig og Ærkehertug Leopold som korsfarer viser forskellige former for det officielle portræt.

Familier, børn og intime scener

Gruppeportrætter organiserer relationerne mellem personerne gennem gestus, blikke og kroppens placering. I portrætter af børn og nære relationer skaber skala og lys ofte en mere afdæmpet stemning.

Det store portræt Rudolf von Arthaber og hans børn, dateret til 1837 i Belvederes samlinger, er bygget op omkring portrættet af den afdøde mor. Se også Grev Majláth med sin familie, Henriette Pereira-Arnstein med sin datter Flora og Ludmilla Amerling som barn.

Selvportrætter og familiekreds

Belvederes katalog samler 32 selvportrætter, udført på forskellige tidspunkter i karrieren. De gør det muligt at iagttage ændringerne i den positur, det lys og den rolle, kunstneren vælger, når han fremstiller sig selv.

Selvportræt med blåt slips, Selvportræt og Selvportræt, en anden version kan forbindes med portrætterne af hans familie, som Theresia Amerling, kunstnerens mor eller Franz Xaver Amerling, kunstnerens far.

Kunstnere, musikere og forfattere

Amerling malede mange af sin tids kreative personligheder. Disse portrætter danner et galleri over den europæiske kulturverden: malere, billedhuggere, musikere, forfattere og skuespillere identificeres gennem deres ansigt, men undertiden også gennem en gestus, et tilbehør eller en rolle.

Blandt de tilgængelige værker finder man Portræt af Franz Liszt, Bertel Thorvaldsen, billedhugger, Franz Grillparzer, Maleren Thomas Ender og Boguwil Dawison i rollen som Richard III.

Genrebilleder og italienske modeller

Ved siden af de navngivne portrætter malede Amerling genrebilleder. Modellen kan her blive fiskerkone, ung venetianer, italiensk mor eller studiefigur. Dragten og holdningen tjener dermed en komposition, der er mindre direkte knyttet til en officiel bestilling.

Sovende fiskerkone, Profil af hovedet på en skægget ung venetianer, Italiensk mor med barn og Den italienske Chiaruccia med rok illustrerer denne del af kataloget.

Landskaber, mytologi og religiøse motiver

Portrættet dominerer Amerlings værk, men det raisonné-katalog omfatter også landskaber, historiske scener, religiøse motiver og kompositioner inspireret af antikken. Disse værker flytter opmærksomheden fra ansigtet til rummet, fortællingen eller allegorien.

Gå på opdagelse i Bjerglandskab, Ideelt græsk landskab, Hebe og Apostlen Paulus.

Vælg et kunsttryk af Friedrich von Amerling

Hvis du ønsker et markant portræt, kan du vælge en isoleret figur med tæt beskæring. Et kejserligt portræt tilfører en mere ceremoniel komposition. Portrætter af børn og familier passer til en mere fortællende helhed, mens landskaber og mytologiske motiver ofte fås i mere åbne formater.

Materialer og dimensioner afhænger af det enkelte værks form. Vælg materiale og derefter dimensioner på produktsiden for at se de faktiske tilgængelige muligheder og den tilsvarende pris.

Ofte stillede spørgsmål om Friedrich von Amerling

Hvilken kunstretning tilhører han?

Amerling forbindes almindeligvis med den østrigske Biedermeier. Belvedere bruger denne betegnelse om flere af hans værker og placerer hans virke centralt i Wiens 1800-talsmaleri.

Hvorfor er han især kendt som portrætmaler?

Størstedelen af hans malede katalog består af portrætter. Hans motivkreds omfatter mænd, kvinder, børn, familier, kunstnere, aristokrater og medlemmer af det kejserlige hus.

Hvor mange værker er registreret?

Det online raisonné-katalog, som Belvedere udgav i 2025, registrerer 1 012 malerier. Tallet omfatter også værker, der ikke er lokaliseret, samt flere versioner af samme motiv.

Hvorfor findes der flere selvportrætter?

Amerling fremstiller sig selv gennem hele sin karriere med forskellige beskæringer, kostumer og belysninger. Versionerne udgør derfor en kronologisk serie snarere end en utilsigtet gentagelse.

Hvordan skaber man en sammenhængende samling?

Sæt portrætter sammen, der har en beslægtet orientering, farvepalet eller periode. To selvportrætter, flere medlemmer af den samme familie eller et udvalg af kunstnerportrætter danner særligt letforståelige samlinger.